Teče vám z klimatizace voda po stěnách? Sama se vypíná? Nefunguje ovladač nebo samotná jednotka? Nejen tyto situace mohou při používání klimatizace nastat. Řadu ze vniklých problému můžete vyřešit sami i bez odborného zásahu technika. Níže vám poradíme jak na to.
Při výskytu jakéhokoli problému doporučujeme nejdříve vyzkoušet restart zařízení. Ten se dělá tak, že klimatizaci odpojíte na jednu hodinu ze zdroje elektrické energie a zároveň vyndáte baterie z dálkového ovladače. Restart může odstranit celou řadu problémů, proto ho při náznaku potíží určitě vyzkoušejte.
Častým důvodem je ucpaný odvod kondenzátu. Zkontrolujte, zda je v pořádku a v hadičce není nic, co by bránilo odtékání kondenzát. Hadička také může být skřípnutá. Potom stačí odstranit nečistoty nebo narovnat hadičku a voda bude zase odtékat správně.
Problém může způsobit také plná nádoba, kam kondenzát odtéká, vzniká tak velký tlak a voda se vrací zpět k vnitřní jednotce. Stejné je to i v případě umístění hadičky do okapu, kde volnému odtoku vody může bránit například spadené listí nebo další nečistoty.
Vytékající vodu z vnitřní jednotky může způsobit i špatně nastavená teplota na zařízení. Pokud je nastavená teplota uvnitř místnosti o dost vyšší nebo nižší než ta venkovní (například deset stupňů a více), začne výměník zamrzat a vzniklé krystalky ledu se za pomoci ventilátoru dostanou k vnitřní jednotce, kde znovu roztají a voda jednoduše vyteče ven. Proto nedoporučujeme ve velkých vedrech nastavení klimatizace pod 22 stupňů. Velké teplotní rozdíly nejsou dobré ani pro vaše zdraví.
Z klimatizace při režimu topení odtéká kondenzát z jiného místa než při chlazení. Zatímco při chlazení odtéká husím krkem, při topení je kondenzát odváděn do venkovní jednotky napřímo. Jedná se tedy o naprosto běžný jev.
Častým problémem je také zvýšená hlučnost venkovní jednotky, který nastává především v režimu topení. Klimatizace je totiž v tomto režimu hlučnější než při chlazení a jedná se o zcela normální jev.
Namiřte ovladač na vnitřní jednotku a zmáčkněte tlačítko LIGHT, displej by se měl rozsvítit a ukazovat nastavenou teplotu. Zároveň bude na displeji ovladače svítit symbol žárovky.
Je nastavený zámek ovladače, pro odblokování namiřte na jednotku a současně zmáčkněte tlačítka + a – na ovladači.
Je nastavený časovač. Ten můžete zrušit tak, že namíříte ovladač na jednotku a podržíte současně tlačítka TIMER ON a TIMER OFF po dobu zhruba 5 sekund.
Dalším důvodem k samovolnému vypínání zařízení může být jeho napojení do zásuvky, která nemá dostatečných 230 V. V tomto případě je nutné zapojit klimatizaci do zásuvky s požadovaným napětím.
Můžete mít špatně nastavený senzor teploty. Aby se teplota správně snímala, musíte mít na displeji ovladače symbol teploměru v domečku. Senzor poté vnímá teplotu uvnitř místnosti, a tím zajišťuje správný chod klimatizace. Správného nastavení docílíte namířením ovladače na jednotku a 2x stisknete tlačítko TEMP.
Nepříjemný zápach může být projevem ucpaného odvodu kondenzátu. Zkontrolujte ho a popřípadě vyčistěte. Zápachu lze předejít také pravidelným servisem a čištěním klimatizace.
Některé problémy na klimatizaci zvládnete opravit sami. Nikdy ale nezasahujte přímo do jednotky zařízení. To ponechejte odborníkům, kteří problém odstraní.